0 تا 100 درام کارتریج

درام کارتریج

0 تا 100 درام کارتریج

امروزه پرینتر یا همان چاپگر کاربرد بسیار گسترده ای در جامعه دارد و مورد نیاز اکثریت مردم است. به همین علت استفاده از چه نوع پرینتری و با چه اجزایی و همچنین چگونگی نگهداری از آن، بسیار پر اهمیت است.

پرینتر ها انواع گوناگونی دارند که بهترین آن ها پرینتر های لیزری هستند.این پرینتر ها هم از سرعت بالاتری برخوردارند و هم کیفیت چاپ بهتری دارند. یکی از مهمترین اعضای این پرینتر ها ” درام کارتریج” است.

درام کارتریج چیست؟

درام کارتریج یکی از پر اهمیت ترین اعضای یک پرینتر یا همان چاپگر می باشد که اگر آسیب ببیند به طور کلی کار پرینتر را مختل میکند.

درام یک قطعه ی استوانه ای شکل سبز رنگ است و وظیفه ی انتقال تونر بر کاغذ را بر عهده دارد.

درام ها در پرینتر دارای انواع مختلفی هستند. در بعضی پرینتر ها کارتریج ها در دستگاه به صورت چرخشی وجود دارند که در این چاپگر ها، یک درام مرکزی وجود دارد. و در بعضی دیگر کارتریج ها به صورت کشویی در چاپگر قرار میگیرند که در این نوع، یک درام به صورت مجزا بر روی هر کارتریج قرار دارد.

باید گفت که هر کدام از این پرینتر ها مزیت خاص خود را دارند. دستگاه هایی که دارای درام مرکزی هستند، از ابعاد کوچکتری هم برخوردارند و همچنین تعویضش نسبت به سایر درام ها کم هزینه تر است. البته در این نوع پرینتر ها در صورتی که درام مرکزی با مشکل مواجه شود، کیفیت کل چاپگر به خطر می افتد و همه ی رنگ ها کمرنگ می شوند. اما در پرینتر هایی که  دارای درام های مجزا هستند، هر درامی که آسیب ببیند، فقط رنگ مربوط به همان درام کمرنگ میشود. و فقط هر چیزی که مربوط به همان درام است تحت تاثیر مشکلش قرار میگیرد.


وظیفه ی درام کارتریج چیست؟

برای فهمیدن آن که وظیفه ی یک درام کارتریج چیست، در ابتدا باید به طور مختصر با نحوه ی کار پرینتر های لیزری آشنا شویم. همانطور که قبل تر گفتم، درام کارتریج ها از مهمترین اجزای یک پرینتر لیزری هستند. و نحوه ی کار آن ها در خلال نحوه ی کار پرینتر ها مشخص خواهد شد.

هنگامی که می خواهیم چیزی را از کامپیوتر خود چاپ کنیم، کامپیوتر آن را به صورت یک جریان عظیم از داده های الکترونیکی به چاپگر لیزری ارسال میکند. در چاپگر یک مدار وجود دارد که میداند به چه صورت این داده ها را قابل پیاده سازی در صفحه ی کاغذ کند. این مدار با استفاده از لیزر باعث قرار گرفتن الکتریسیته ی ساکن بر سطح درام میشود. این الکتریسیته که بر روی درام قرار دارد تونر را که نوعی پودر است جذب درام میکند و در آخر تونر توسط یک بخش اتصال دهنده به کاغذ چسبیده میشود.

اگر بخواهیم به طور تخصصی تر بگوییم، درام یک قطعه ای با بار مثبت است که توسط سیم شارژری که کورونا نام دارد شارژ میشود. هنگامی که درام میچرخد، پرینتر لیزر را بر قسمت های شارژ شده درام میتاباند و عملیات گفته شده در بالا انجام میشود.

پس متوجه شدیم که وظیفه ی درام جذب پودر تونر توسط الکتریسیته ی ساکن و در نهایت به وجود آمدن متن ها و اشکال مورد نظر ما بر روی کاغذ است.

نحوه ی ایجاد شدن الکتریسیته ی ساکن دقیقا مثل همان درسی است که همه در دوران مدرسه مان خواندیم. مالش یک بادکنک به لباسمان که باعث جذب خورده های کاغذ میشود.

در چاپگر هم درام توسط اسکن لیزری دارای الکتریسسته ی ساکن شده و پودر تونر را جذب خود میکند.

نحوه ی کار کردن پرینتر های لیزری هم مشابه دستگاه فوتوکپی است. با این تفاوت که در دستگاه فوتوکپی توسط لیزر، محتوای یک کاغذ روی یک کاغذ دیگر قرار داده میشود. اما در پرینتر، داده های الکترونیکی که در کامپیوتر وجود دارند، باید با کمک لیزر و درام بر روی کاغذ چاپ شوند.

چه زمانی باید درام کارتریج را عوض کرد؟

قطعا همه ی ما با نقش پر اهمیت پرینتر برای راه اندازی کار هایمان آشنا هستیم. و اگر پرینترمان به مشکل برخورد، نیاز همه ی ماست که  به اندازه ای که کارمان راه بیفتد از نحوه ی حل آن مشکل اطلاع داشته باشیم.

مختل شدن کار پرینتر ها یا شامل تعویض تونر میشود یا درام. و از آنجایی که علاِم مشکلات هر دو تا حدودی مثل هم است، گاهی گیج کننده میشود که مشکل از کدام یک است.

ما شما را با تکنیک هایی آشنا خواهیم کرد که راحت تر بتوانید حدس بزنید که مشکل کار از کجاست.

تار بودن اسناد چاپی

اگر صفحات چاپ شده از پرینترتان تار و غیر واضح است میتواند به دو دلیل باشد. ممکن است شما نیاز به یک تونر جدید داشته باشید، در غیر این صورت مشکل از درام کارتریج شماست که آسیب دیده و نیاز به تعویض دارد.

برای چک کردن این که مشکل از تونر است یا خیر، به سراغ کارتریج پرینتر بروید. اگر سطوح تونر مناسب باشد پس اشکال از درام کارتریج است. در این مرحله شما میتوانید ابتدا گردو خاک روی درام را بگیرید و آن را تمیز کنید. اگر باز هم همان مشکل وجود داشت، پس زمان تعویض درام فرا رسیده است.

وجود خال ها و لکه های سیاه در اسناد چاپی

یکی دیگر از نشانه های اینکه متوجه شوید پرینترتان دچار مشکل شده است، دیدن لکه های سیاه یا خال هایی بر روی کاغذ چاپ شده تان است.

معمولا دلیل ایجاد این نوع لک ها این است که سطح درامتان دچار خراش یا آسیب شده و مانع از آن میشود که تونر به درستی روی کاغذ قرار بگیرد. در این مرحله هم ابتدا با یک دستمال خشک و بدون پرز سطح درام را تمیز کنید. اگر باز هم همان لکه ها دیده شد پس باید درام کارتریج پرینترتان را عوض کنید.

کیفیت چاپ کم و ضعیف

اگر دیدید که متن های چاپ شده تان دارای کیفیت ضعیف و پایینی است، احتمال آن میرود که نیاز به تعویض درام داشته باشید. چاپ متن با کیفیت پایین یعنی نوشته ها و تصاویر محو باشند، و با دیدن نقاط سیاه یا چاپ تار متفاوت است.

البته میتواند به دلیل خالی شدن کارتریج از جوهر و تونر هم باشد که در این صورت شما ابتدا سطح تونر کارتریج را چک میکنید. اگر مناسب بود، پس باید درام کارتریج عوض شود. درام ها قطعات بسیار حساسی هستند و دوام خیلی بالایی ندارند به همین علت در برخی موارد قطعا نیاز به تعویض دارند.

دیدن چراغ چشمک زن در صفحه نمایش پرینتر

یکی دیگر از واضح ترین علائمی که نشان از تعویض درام و کارامد نبودنش دارد، پیام چشمک زنی است که بر صفحه ی نمایش پرینتر ظاهر میشود و در اکثر پرینتر ها به خصوص پرینتر های لیزری رنگی، شایع است.

چاپ صفحات خالی، چاپ صفحات خاکستری و صداهای بلند و عجیبی که پرینتر هنگام جاپ دارد، نشانه های دیگری هستند که میتوانند به تعویض درام منجر شوند.

پس نتیجه میگیریم که بهترین راه برای فهمیدن مشکل پرینتر، مشاهده ی اجزای آن است. چک کردن سطح تونر کارتریج، تمیز کردن درام کارتریج و در آخر اگر مشکل همچنان ادامه داشت نوبت تعویض درام فرا میرسد.

حال میخواهیم که روش تمیز کردن درام را به طور تخصصی برایتان توضیح دهیم که هم مانع آسیب رسیدن به درام شود و هم بسیار مطمئن باشد.

تمیز کردن درام چگونه باشد؟

درام کارتریج

1. پرینتر لیزری خود را خاموش کرده و سیم برق را از آن کنده و آن را از رایانه جدا کنید . سینی های کاغذ را جدا کرده و15 دقیقه صبر کنید تا اجزای داخلی آن خنک شود.

2.  روزنامه ای را روی سطح صاف و مسطح در دسترس کار خود قرار دهید. اینجا جایی است که قسمت هایی از پرینتر را که می تواند باعث لکه های تونر شده باشد را تنظیم میکنید. 

3.  ماسک گرد و غبار را زده و دستکشهای محافظ را دست کنید.

4. چاپگر را باز کرده و کارتریج تونر را با دقت بردارید.

5.  داخل چاپگر خود را بررسی کنید تا نحوه برداشتن درام را تعیین کنید. اگر با پیچاندن یا فشار دادن مکانیسم قفل می توان از آن خارج شد ، به مرحله 7 بروید. اما اگر با برداشتن غلطک های چاپ فقط به آن دسترسی دارید ، به مرحله بعدی بروید. اگر مطمئن نیستید ، کتابچه راهنمای مالک را بررسی کنید یا به وب سایت سازنده مراجعه کنید.

6. برای جدا کردن غلتک از یک پیچ گوشتی کمک بگیرید و سپس غلتک را از چاپگر بلند کنید. دو غلطک دیگر را تکرار کنید و هر سه را روی روزنامه قرار دهید.

7.  درام را بلند کنید. مراقب باشید از تماس با هر سطحی که می تواند به آن آسیب برساند ، خودداری کنید. با دقت آن را روی روزنامه قرار دهید.

8. ازیک پارچه ی تمیز و بدون پرز یا یک پارچه تونر استفاده کنید. قسمت بیرونی درام را پاک کنید تا تونر تمیز شود.

9.  یک پنبه را با الکل ایزوپروپیل 99 درصد خالص مرطوب کنید ، و سپس از آن برای تمیز کردن هر لکه تونری که به درام چسبیده است استفاده کنید.

10.  غلطک های چاپی را با یک پارچه تونر یا پارچه بدون پرز تمیز کنید.

11. تونر ریخته شده در گوشه و شکافهای قسمت داخلی پرینتر را با یک برس نرم پاک کنید ، و سپس با یک پارچه تونر یا پارچه بدون پرز ، دیوارهای داخلی و کف پرینتر را پاک کنید.

12. درام را به چاپگر لیزری برگردانید و آن را در جای خود قفل کنید. اگر غلطک های چاپی را برداشته اید ، آنها را جایگزین کنید ، و به آرامی هرکدام را در جای خود چفت کنید.

13. کارتریج تونر را با یک پارچه تونر یا پارچه بدون پرز پاک کنید و سپس آن را به چاپگر برگردانید.

14.  چاپگر را ببندید و سینی های کاغذی خود را تعویض کنید.

15. روزنامه را درون یک کیسه زباله پلاستیکی قرار دهید و آن را گره بزنید.

16. حداقل 30 دقیقه از منطقه خارج شوید تا ذرات تونر موجود در هوا حل شوند. ماسک گرد و غبار و دستکشهای محافظ ذرات خود را تا زمانی که اتاق را ترک نکردید ، در نیاورید.